uncategories

Tears of joy as Sadiq Daba,  Bukky Ajayi honoured at AMVCA 2016

By Editor
The 2016 edition of the Africa Magic Viewers Choice Awards staged last night at the Eko Hotel and Suites, Victoria Island has come and gone with winners on the night now relishing their rewards for their hardwork and creativity.
The likes of Funke Akindele,  Folarin Falana,  Stephanie Linus and others carted home awards after winning their respective categories of the annually staged awards ceremony.
Emotions ran high when veteran actress Bukky Ajayi alongside another veteran Sadiq Daba were both announced joint winners of this year’s AMVCA  Industry merit award.
Both actors were bestowed with the honour for their contributions towards the development of the nation’s movie industry.
82-year-old actress Bukky Ajayi who was wheeled to the stage with tears rolling down her cheeks thanked the organisers for honouring her with the award in an emotional speech as she revealed that “she didn’t see it coming”.
Below is a full list of winners:

Best Television Series
WINNER: ARIYIKE OLADIPO – DADDY’S GIRLSBest Actor In A Comedy (MOVIE/TV SERIES) 
WINNER: FOLARIN FALANA – JENIFA’S DIARY

Best Actor In A Drama (MOVIE/TV SERIES)  
WINNER: DANIEL K. DANIEL – A SOLDIER’S STORY

Best Actress In A Comedy (MOVIE/TV SERIES)   
WINNER: FUNKE AKINDELE – JENIFA’S DIARY

Best Actress In A Drama (MOVIE/TV SERIES) 
WINNER: ADESUA ETOMI – FALLING

Best Movie – SOUTHERN AFRICA  
WINNER: JOYCE MHANGO CHAVULA – LILONGWE

Best Supporting Actress 
WINNER: SAMBASSA NZERIBE – A SOLDIER’S STORY

Best Supporting Actor (MOVIE/TV SERIES) 
WINNER: TUNBOSUN AIYEDIHIN – BEFORE

Best Short Film or Online Video
WINNER: OLUSEYI AMUWA – A DAY WITH DEATH

Best Indegenous Language MOVIE/TV SERIES – YORUBA  
WINNER: ABIODUN JIMOH AND JUMOKE ODETOLA – BINTA OFEGE

BEST Movie – West Africa (DRAMA/COMEDY)
WINNER: CHINNY ONWUGBENU, GENVIEVE NNAJI, CHICHI NWOKO – ROAD TO YESTERDAY

Best Indegenous Language Movie- IGBO
WINNER: PAUL IGWE – USEKWU IGBO

Best Indegenous Language Movie– HAUSA
WINNER: SALISU BALARABE – DADIN KOWA

Best Indegenous Language Movie– SWAHILI 
WINNER: JOSEPHAT LUKAZA – KITENDAWALI

Best Movie– EAST AFRICA
WINNER: ELIZABETH MICHAEL – MAPENZI

Best Overall Movie
WINNER: STEPHANIE LINUS – DRY

Best Writer of A Movie/TV Series
WINNER: TRISH MALONE – AYANDA

Best Costume
WINNER: UCHE NANCY – DRY

Best Makeup
WINNER: LOUIZA CAROLE – AYANDA

Best Lighting
WINNER: STANLEY OHIKHUARE – COMMON MAN,

Best Director
WINNER: AKIN OMOTOSHO – TELL ME SWEET SOMETHING

Best Picture Editor
WINNER: SHIRLEY FRIMPONG – MANSO

Best Documentary
WINNER: REMI VAUGHAN – RICHARDS

Best Art Director (MOVIE/TV SERIES)
WINNER: FRANK RAJA ARASE – THE REFUGEES

Best Cinematographer
WINNER: PAUL MICHAELSON – TELL ME SOMETHING

Best Sound Editor (MOVIE/TV SERIES)
WINNER: MARQUEX JOSE GUILLERMO – DRY

 

RipplesNigeria …without borders, without fears

Join the conversation

Opinions

About the author

Editor

We are an online newspaper, very passionate about Nigerian politics, business and their leaders. We dig deeper, without borders and without fears.